Chcę ci pokazać, że w dobie WordPressa, stworzenie własnej strony internetowej, nie musi być ani skomplikowane ani bardzo drogie, a przy odrobinie chęci możesz zrobić to sam/sama. Nie musisz posiadać umiejętności związanych z programowaniem, wystarczy, że będziesz podążać za instrukcją. Niezależnie od tego czy będziesz prowadzić bloga podróżniczego, modowego, kulinarnego czy stronę własnej firmy, w 8 krokach postaram się wytłumaczyć ci jak samodzielnie zrobić swoją stronę internetową.

1. Wybierz nazwę i zakup domenę

Wybranie nazwy dla swojego bloga wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jednocześnie musi być unikalna, łatwa do zapamiętania, nie za długa i kojarzyć się z tematyką strony. Wszystko w jednym… więc daj sobie czas. na początek przemyśl strukturę swojej strony, to o czym konkretnie zamierzasz dzielić się z czytelnikami, a może po prostuj wykorzystaj swój pseudonim lub imię i nazwisko. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie nazwy, sprawdź czy jest ona dostępna w wybranych rzez ciebie mediach społecznościowych, np: Facebooku, czy Instagramie. Jeżeli jest zajęta, może być konieczna lekka modyfikacja, lub zmiana nazwy.
Jak i gdzie kupić domenę? Jak do tej pory, posiadam sieć 52 stron internetowych. Są to różnego typu przewodniki turystyczne, sklep internetowy, blog, który właśnie czytasz, a także strony o innej tematyce. Sprawdzonym i niedrogim registratorem, gdzie kupuję domeny internetowe jest MicroHost.pl. Obsługa panelu jest dziecinnie prosta, rejestracja domeny [.pl], kosztuje 12,16 zł brutto, natomiast przedłużenie na kolejny rok 52,20 zł brutto.

2. Zakup serwera

Twoja strona potrzebuje miejsca w przestrzeni Internetu. W Polsce dostępnych jest bardzo wiele firm oferujących miejsce na serwerze, między innymi MicroHost.pl, o którym wspominałam wcześniej, jednak z własnego doświadczenia, mogę polecić duży i sprawdzony Home.pl. Używam go z trzech bardzo ważnych powodów. Po pierwsze instalacja WordPress (lub innego CMSa) jest i niesamowicie prosta, po drugie, serwer jest stabilny a moje dane są bezpieczne, po trzecie, dział „pomoc” jest tak rozbudowany, że prawie każdy problem można rozwiązać samemu, śledząc instrukcję z obrazkami, krok po kroku.

Home.pl obdarował mnie kuponem rabatowym, więc pierwsza osoba, która zakupi sobie serwer, otrzyma go w promocji, proszę bardzo: gpbok-kon2

Kliknij w link Home.pl i przejdź do zakładki Hosting ston www, następnie wybierz serwer odpowiadający twoim potrzebom i sfinalizuj zamówienie. Na początek w zupełności wystarczy pierwsza lub druga opcja.

opcje serwera

3. Połączenie domeny z serwerem

Jesteś szczęśliwym posiadaczem domeny oraz miejsca na serwerze. Nadszedł czas aby ożenić ze sobą te dwa wirtualne twory. To tylko kilka kliknięć, które zbliżają cię do twojego upragnionego bloga lub strony.

 • Zaloguj się do swojego panelu MicroHost.pl, z menu po lewej stronie wybierz listę swoich domen oraz guzik konfiguruj.

konfi


 • Następnie w opcjach domeny wydeleguj domenę na nowe serwery DNS. Jeżeli nic ci to nie mówi, po prostu przepisz poniższe dane.

Microhost

 • Zapisz całą procedurę i przejdź do Panelu Home.pl.

 • Z menu po lewej stronie wybierz Usługi oraz kliknij na zakupiony przez siebie serwer

serwer konf


 • Następnie przypisz zewnętrzną domenę

przeypisz zew domene


 • Wpisz adres swojej domeny

nazwa domeny

Doskonale, czas zainstalować WordPress!

4. Instalacja WordPress

WordPress jest oprogramowaniem, które w bardzo łatwy sposób umożliwia budowanie stron internetowych. Posiada mnóstwo rozszerzeń, zwanych wtyczkami, które pozwalają dostosować zarówno wygląd jak i funkcjonalność.

 • Wróć do konfiguracji swojego serweraserwer konf

 • W górnym menu kliknij polecenie Autoinstalator. System zapyta cię, co chcesz zainstalować na swoim serwerze, wybierz WordPress

Auroinstalator


 • Wybierz nazwę swojej domeny, podaj swój login oraz adres na jaki system wyśle ci hasło do logowania.

autoinsta

Brawo, jesteś już prawie w połowie drogi!

5. Wygląd strony lub bloga

Najcięższy etap za tobą! Teraz możesz zająć się dopracowywaniem wyglądu swojej strony internetowej. Za pomocą wiadomości, którą otrzymasz na podanego maila, zaloguj się do panelu administracyjnego swojej strony, by skierować się do zakładki WYgląd/Motywy. Dostępne są tam setki milionów, pięknych, darmowych szablonów, za pomocą których nadasz swojej stronie taki kształt, jaki ci się spodoba. Na co zwrócić uwagę? Aby szablon, jaki wybierzesz, był responsywny, czyli dopasowywał się wielkością do urządzenia, na którym wyświetlana jest strona. Masz naprawdę wielkie pole do popisu. Działaj!

theme

6. Instalacja wtyczek

Wtyczka, to taka dodatkowa, przydatna funkcja na twojej stronie, za pomocą której w prosty sposób możesz dodać formularz kontaktowy, prognozę pogody, konwerter walut i wiele, wiele innych. Gdzie je znaleźć? W menu bocznym pod nazwą „Wtyczki” Na początek mogę polecić ci podstawowe wtyczki, których sama używam, aby moja praca ze stroną była nieco wygodniejsza.

 • TinyMC- edytor tekstu
 • Simple Share Buttons- guziki social media
 • Shortcodes Ultimate- wtyczka ułatwiająca projektowanie wpisu
 • WP Security- bezpieczeństwo
 • Instagram Feed- jak sama nazwa wskazuje, feedy z Insta
 • All in One Seo pack- wtyczka do działań SEO
 • Google Analytics- analiza ruchu na stronie
 • Easy Facebook Likebox- wiadomo

7. Dodanie strony „O mnie”

Oprócz strony głównej, to najczęściej odwiedzane miejsce na twoim blogu, ponieważ czytelnicy będą chcieli dowiedzieć się o tobie czegoś więcej. Jest to odpowiednie miejsce by się przedstawić, napisać o czym jest twój blog, od kiedy i dlaczego go prowadzisz. Nie zapomnij wstawić zdjęcia!

8. Social Media

Teraz, gdy masz własną stronę internetową, możesz zacząć promować się w social media. W zależności od tematyki jaką się zajmujesz, załóż stronę na Facebooku, Instagramie, Pinterest’cie i/lub LinkedIn’ie. To miejsce, gdzie podzielisz się informacją o swoim najnowszym poście. Nie zapomnij także umieścić adresu swojej nowej strony na profilach społecznościowych.

Social-Media-Bar


To już koniec! A właściwie dopiero początek twojej, mam nadzieję wciągającej zabawy z WordPressem. Jeżeli bardzo chcesz mieć własną stronę internetową ale powyższy opis sprawił ci trudność i nie jesteś w stanie sobie samodzielnie poradzić, napisz do mnie na hello(at)digitalnomads.pl Jeżeli jednak ta instrukcja okazała się pomocna, podziel się nią proszę na Facebooku.

Jeżeli ci się podoba, udostępnij!Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − two =