Jestem pewna, że w niedalekiej przyszłości, praca zdalna zrewolucjonizuje rynek pracy w Polsce. Już teraz niektóre stanowiska w firmach, takie jak np. grafik, programista, radca prawny, księgowy są zajmowane przez freelancerów, których nikt w tej firmie nie widział na oczy a jednak swoją pracę wykonują i dostarczają na czas. Co raz więcej polskich pracowników odchodzi od nieśmiertelnej umowy o pracę gwarantującej zatrudnienie „do grobowej deski”, decydując się na większą elastyczność i mobilność. Oczywiście trudno wyobrazić sobie strażaka gaszącego pożar zdalnie,  czy pielęgniarkę podającą zastrzyk na odległość ale gdy ten sam strażak podzieli prowadzi bloga na temat systemów zabiezpieczeń ppoż a pielęgniarka dzieli się wiedzą o opiece nad niemowlętami, wydaje się, że każdy zawód można przekuć w dobrze prosperujący biznes internetowy.

received_10157135559565262Pisząc tego posta siedzę z moim laptopem w małej restauracji przy plaży na wyspie Sifnos, popijając greckie freddo Cappuccino. Siedzę & myślę, tak jak Kinga Rusin, nad tym aby mogło mi towarzyszyć więcej młodych ludzi z Polski. Obraz ludzi w krótkich spodenkach, siedzących na plaży z komputerem wydaje się być już nieco wyświechtany, do tego wszechobecne publikacje w stylu ” jak rzucić pracę i zacząć podróżować w 90 dni”, „zmień swoje życie w 30 dni”, „sprzedaj wszystko, spakuj walizkę i żyj za dolara dziennie na końcu świata”. To oczywiście jest możliwe ale podejrzewam, że taka przygoda skończy się wcześniej niż się rozpoczęła. Prawda jest taka, że zarówno do pracy zdalnej jak i życia w podróży należy się solidnie przygotować. Wśród naszych przyjaciół, digital nomadów znamy przypadki, kiedy niektórzy chcieli pójść na skróty, właśnie rzucając wszystko, pakując walizkę i kupując bilet w jedną stronę. Prawie wszyscy bardzo szybko wracali do swoich krajów, będąc zmuszonym podjąć pracę bardzo podobną, do tej, którą tak ochoczo i z dnia na dzień rzucili. Droga do życia w podróży nie zawsze usłana jest różami. W zasadzie to bardzo ciężka praca na dwa etaty, ale jak widać na naszym przykładzie „ciężka praca się opłaca”, udało nam się dobrnąć do celu, nie pozbywając się wcześniej wypracowanego dobytku.

Na podstawie naszych własnych doświadczeń oraz innych digital nomadów stworzyliśmy listę najpopularniejszych profesji, które dają możliwość pracy zdalnej, a przy okazji jakieś przyzwoite pieniądze. Warto przebranżowić się wcześniej i spróbować utrzymać z zarobionych pieniędzy zanim „rzucisz wszystko” i kupisz bilet do Bangladeszu.

Copywriter, content manager

Pisać można zacząć od razu, wystarczy trochę znac się na stylu i składni. W internecie roi się od zleceń dla copywriterów, począwszy od tych prostych, jak opisy produktów w sklepach internetowych, aż po te  specjalistyczne, czy wymagające super wysublimowanego pióra. Bardziej doświadczeni copy pracują nad strategią marketingową swoich klientów i biorą aktywny udział w realizowaniu nowych założeń. Zleceń w języku polskim można szukać tu Zlecenia dla Copy

Tłumacz

Jeżeli jesteś szczęsliwym znawcą jednego z mniej popularnych języków np. chińskiego, szwedzkiego czy węgierskiego będzie ci o wiele łatwiej znaleźć zlecenia zarówno w polskich serwisach jak i zagranicznych. Jeżeli znasz angielski, niemiecki czy rosyjski, masz sporą konkurencję ale grunt to umiejętność pozyskiwania zleceń. W tej branży zazwyczaj raz zdobyty i porządnie obsłuzony klient wraca ponownie.

Wirtualny nauczyciel języka lub korepetytor

Jeżeli dobrze znasz jakiś język i chcesz uczyć go innych możesz robić to poprzez portal Verbling, wymagane jest jednak kilkuletnie doświadczenie. Natomiast serwis Chegg oferuje pośrednictwo w pracy korepetytora.

Fotograf

Robienie dobrych zdjęć to po części odpowiednia technika oraz dusza artysty. Swoje zdjęcia możesz sprzedawać do stoków, agencji marketingowych czy bezpośrednio do firm. istockphoto czy Dreamstime chętnie odkupią dobre zdjęcia.

Programista

Eksperci od IT, webdesignerzy, webdeweloperzy, frontendowcy, backendowcy to najbardziej poszukiwana grupa zawodowa na rynku pracy, oczywiście odpowiednio też wynagradzana. Jednak aby zostać dobrym programistą potrzebne są specjalistyczne umiejętności oraz lata doświadczenia, dlatego bariera wejścia do tego zawodu jest najwyższa z tu zaprezentowanych.

Grafik 

Aby wykonywać ten zawód trzeba urodzić się artystą. Nie znam ani jednego zasypywanego zleceniami grafika, który nie ma tego daru a jedynie wyuczył się obsługi photoshopa. Z technicznymi umiejętościami można zając się jedynie drobną korektą zdjęć.

Digital marketing

Prowadzenie digitalowej agencji marketingowej również wymaga sporo doświadczenia, jednak nie jest to coś czego nie da się nauczyć. Wykonywanie stron internetowych, SEO, SEM czy analiz marketingowych to potęzny zastrzyk kapitału.

Marketing afiliacyjny 

Tworzenie stron internetowych dla niszowych branż z niską konkurencją to dobry zarobek. Wystarczy, że wiesz jak wypozycjonować swoją stronę aby pozyskiwać nowych odwiedzających/kupujących.

Bloger

Daj się ponieść swojej pasji, pisz bloga o tym, co cię interesuje. Moda, gotowanie, kosmetyki, naprawa samochodów czy kowalstwo artystyczne wszędzie znajdą swoich odbiorców. Z czasem firmy zaczną płacić ci za miejsce reklamowe na twoim blogu lub polecanie ich produktów. Blogowanie wymaga jednak sporo cierpliwości albo nakładów finansowych, ponieważ w otchłani Internetu czytelnicy muszą odnaleźć własnie ciebie.

Profesjonalny trader

Z porządnym zapleczem wiedzy finansowej, na giełdzie czy Forexie, możesz zarobić sporo pieniędzy, możesz też jednak wiele stracić…

M&A  Mergers and acquisitions

czyli fuzje i przejęcia. Wielu z naszych znajomych digital nomadów podróżuje po świecie i poszukuje w imieniu swoich klientów firm, które można przejąć lub kupić. Jest to wyższa szkoła jazdy, wymagająca wielu lat doświadczenia oraz wypracowania odpowiednich kontaktów.

 Chętnie dowiemy się jakie waszym zdaniem inne profesje mogą być wykonywane zdalnie.

Bariery wejścia

Jeżeli ci się podoba, udostępnij!Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

One thought on “Jakie zawody dają możliwość dobrze płatnej pracy zdalnej?”

  1. Ja bym jeszcze dodała nauczyciel online angielskiego (lub innego języka). Ja może nie jestem najlepszym przykładem, bo z tym zawodem nie wiążę przyszłości i robię to tylko dla przypływu paru dolarów miesięcznie, ale ludzie otwierają biznesy, zakładają szkoły i zarabiają naprawdę niezłe pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × five =