Kiedy jechać do Aten?

Najlepiej w zimie. Odpowiedź na pytanie dlaczego, jest bardzo prosta. Po pierwsze, nie jest AŻ TAK gorąco. W lecie temperatury w mieście mogą sięgać 40°C, nagrzany asfalt i budynki, oddają mnóstwo ciepła, co wywołuje uczucie spacerowania po piecu hutniczym. Podczas naszego grudniowego pobytu, temperatura w Atenach wynosiła około 12°-16°C, przez co udało nam się całkiem przyjemnie zwiedzać miasto w lekkich kurtkach.

Po drugie, ilość turystów jest znacznie mniejsza. Wybierając się do Aten w zimie unikniesz kilkugodzinnego oczekiwania w kolejce na Akropol czy Muzeum Archeologicznego, potrącania, deptania, przepychania i innych, podobnych atrakcji. Poza tym będzie to dobra okazja do zrobienia pięknych zdjęć, bez tysiąca głów innych turystów, a także bezproblemowego znalezienia miejsca na posiłek w restauracji czy kafejce.

Po trzecie, ceny w Atenach w zimie znacząco spadają w dół. Wyjazd w grudniu pozwolił nam na zakup tanich biletów a także wybór dużo lepszego hotelu w centrum miasta, niż moglibyśmy sobie na to pozwolić w lecie. Do tego ceny biletów do muzeów od listopada do końca marca są o 50% tańsze.

Samolot

Bilet za 16 Euro za osobę w jedną stronę wyhaczyliśmy na Skyscanner.pl.

Hotel

Z racji tego, że w Atenach byliśmy tylko przejazdem, zdecydowaliśmy się na hotel w centrum, aby być bliżej miejsc, które chcemy zobaczyć i zaoszczędzić czas na dojazdach. Był nieco droższy niż hotele na obrzeżach ale za to uniknęliśmy opłat za codzienne dojazdy. Zatrzymaliśmy się w godnym polecenia Hotelu Amazon przy placu Placu Syntagma, skąd mieliśmy świetną bazę wypadową do zwiedzania miasta.

Transport

Niebieską linią metra przyjechaliśmy z lotniska do samej stacji, Plac Syntagma, zaraz obok której znajdował się nasz hotel. Za bilet ważny dla dwóch osób w dwie strony zapłaciliśmy ok 10 EUR. Skorzystaliśmy z niego w drodze z lotniska i z powrotem. Koszt dojazdu taksówką to około 30 Euro plus różne opłaty, np za duży bagaż, czyli w sumie nie wiadomo ile zostanie doliczone. Zazwyczaj jest to 20-30% więcej niż wskazanie taksometru. Bardzo powszechnym zwyczajem wśród greckich taksówkarzy jest zabieranie po drodze innych pasażerów. Niestety rachunek nie jest dzielony między nich a każdy płaci tę samą, główną kwotę.

Co zwiedzać w Atenach? 2 dniowy, gotowy plan!

Akropol

Akropol to skaliste wzgórze, na którym znajduje się Partenon oraz inne starożytne budowle. Jest chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta i obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Aten. Ogromne wrażenie zrobiły na nas górujące nad miastem, położone na szczycie skarpy majestatyczne świątynie. Niesamowite jest to, że materiały zostały wtargane na szczyt tego wzgórza, idealnie dopasowane i ozdobione  w czasach kiedy ludzie umierali z powodu biegunki. Jestem pełna podziwu dla ówczesnej inżynierii oraz techniki. Dziś bardzo żałuję, że nie skorzystaliśmy z usług jednego z przewodników stojących przy wejściu na Akropol. Cena tej usługi to 5 EUR za osobę. Podsłuchaliśmy przewodniczkę grupy japońskiej  i historie, które opowiadała ta Pani, były niezwykle interesujące i trudne do znalezienia w przewodnikach.

Długość zwiedzania: ok 1h
Godziny otwarcia: 

 • Kwiecień-Październik: Poniedziałki 11:00-19:30, Wtorki-Piątki 8:00-19:30
 • Listopad-Marzec Poniedziałek-Piątek 8:30-15:00

Erechtejon

Chyba najbardziej ze wszystkich spodobał mi się ze względu na rozwiązania architektoniczne, a konkretnie kariatydy, czyli cztery panie dźwigające na głowach sklepienie budynku.

Godziny otwarcia: 

 • Kwiecień-Październik: Poniedziałki 11:00-19:30, Wtorki-Piątki 8:00-19:30
 • Listopad-Marzec Poniedziałek-Piątek 8:30-15:00

Partenon

Jest głównym i największym budynkiem znajdującym się na Akropolu. Pierwotnie wybudowany jako świątynia bogini Ateny, przez kolejne lata i kolejnych okupantów zmieniał swoje przeznaczenie, by w XVII. w. stać się składnią prochu dla armii osmańskiej. To właśnie wtedy podczas potężnej eksplozji, Partenon stracił sklepienie i dach. Resztę ciekawostek przeczytasz na tablicy, stojąc u stóp tego niesamowitego pomniku historii.

Godziny otwarcia: 

 • Kwiecień-Październik: Poniedziałki 11:00-19:30, Wtorki-Piątki 8:00-19:30
 • Listopad-Marzec Poniedziałek-Piątek 8:30-15:00

Teatr Dionizosa

W tym miejscu narodziła się sztuka teatralna jaką znasz dzisiaj. Oczywiście zdążyła ewoluować przez te kilka tysięcy lat, ale właśnie tu powstawały pierwsze dramaty i komedie, które mogły być podziwiane przez aż 17000 widzów!

Godziny otwarcia: 

 • Kwiecień-Październik: Poniedziałki 11:00-19:30, Wtorki-Piątki 8:00-19:30
 • Listopad-Marzec Poniedziałek-Piątek 8:30-15:00

Odeon Heroda Attyka

Zbudowany na cześć małżonki przez…Heroda Attyka. Do dziś odbywają się tu przedstawienia i festiwale miejskie.

Plaka

Najstarsza dzielnica Aten, której fundamenty pamiętają czasy starożytne. Znajduje się u podnóża Akropolu a budynki pochodzą z XVIIIw. Warto poświęcić temu uroczemu miejscu dłuższą chwilę ze względu na klimat i autentyczność.

Długość zwiedzania: ok 1,5 h

Muzeum Akropolu

Niestety Brytyjczycy ograbili Greków z ich dziedzictwa narodowego, dlatego większość z eksponatów znaleźć można w British Museum w Londynie. W Atenach znajdują się jedynie imitacje, gipsowe formy, kartonowe rysunki oraz mniej cenne znaleziska. Jeżeli chcesz zobaczyć prawdziwe okazy sztuki hellenistycznej, kup sobie bilet do Londynu. Czy to dobrze, czy źle? Nie wiem. Z jednej strony niesamowicie mnie to bulwersuje, z drugiej jednak nie wiadomo co stałoby się z tymi bezcennymi skarbami. Może wylądowałyby pod gołym niebem, obsikiwane przez bezdomne psy i wracających z klubów imprezowiczów, tak jak ma to miejsce na Kos.

Długość zwiedzania: ok 2h
Godziny otwarcia: 

 • Kwiecień-Październik: Poniedziałki 8:00-16:00, Wtorki-Niedziele 8:00-20:00
 • Listopad-Marzec Poniedziałek-Czwartek 9:00-17:00, Piątek 9:00-10:00

Łuk Hadriana

Łuk triumfalny wzniesiony w II w. n.e na cześć rzymskiego cesarza Hadriana. Znajduje się na drodze do świątyni Zeusa, więc warto obejrzeć go dokładnie by zyskać wyobrażenie o układzie urbanistycznym starożytnych Aten. Stoi przy ulicy, na wolnym powietrzu.  Od strony Akropolu napis głosi: „Oto są Ateny, starożytne miasto Tezeusza”, od drugiej strony zaś: „Oto jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”

Długość zwiedzania: ok 15 min

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Konstrukcje poświęcone, głównemu bogowi, Zeusowi były najbardziej okazałe. Rozmiar świątyni Zeusa Olimpijskiego najlepiej widać na zdjęciu zrobionym z Akropolu. Budynek jest znacznie większy od poświęconego Atena, Partenonu.  Robi ogromne wrażenie i zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Długość zwiedzania: ok 40 min
Godziny otwarcia: 

 • Kwiecień-Październik: Poniedziałki 11:00-19:30, Wtorki-Piątki 8:00-19:30
 • Listopad-Marzec Poniedziałek-Piątek 8:30-15:00

Stadion Panateński

Stadion zbudowany z białego marmuru w 33r. p.n.e. z przeznaczeniem do wyścigów konnych. Został ponownie zrekonstruowany przez kupca z bogatej rodziny przez Igrzyskami Olimpijskimi w 1896r. Warto tu przyjść, by przekonać się na własne oczy z jakim rozmachem starożytni Grecy organizowali sobie rozrywkę.

Długość zwiedzania: ok 1h
Godziny otwarcia: 

 • Kwiecień-Październik: Poniedziałki 8:00-19:00
 • Listopad-Marzec Poniedziałek-Piątek 8:00-17:00

 

Narodowe muzeum historyczne

Budynek ten początkowo służył za rezydencję króla, by potem stać się siedzibą parlamentu. Obecnie znajduje się w nim muzeum dokumentujące historię Greków od czasu kiedy upadł Konstantynopol a władanie przejęli Osmanie.  Zdecydowanie godne polecenia dla wszystkich miłośników historii.

Długość zwiedzania: ok 1h
Godziny otwarcia: 

Od wtorku do niedzieli 8:30-14:30

Monastiraki

Największy pchli targ w Atenach. Jeżeli nie masz dodatkowego miejsca w walizce, po prostu tam nie idź. Znajdziesz tam wszystko, od używanych książek, przez narty, ubrania, buty, aż po torebki Chan(t)el. Moją uwagę zwróciły starocie, które z daleka prosiły aby zabrać je ze sobą. Koniecznie uważaj na kieszonkowców i ciemnoskórych sprzedających „bransoletki”.

Długość zwiedzania: ok 1-2h

Rzymska Agora

Niestety po rzymskiej agorze, centrum handlu i polityki starożytnych Aten zostały tylko fundamenty, wieża wiatrów i wejście. Jest dobrze widoczna z góry, podczas schodzenia uliczką prowadzącą do Akropolu.

Długość zwiedzania: ok 1-2h
Godziny otwarcia: 
Codziennie 6:00-16:00

Starożytna Agora i Świątynia Hefajstosa

Moim zdaniem najfajniejsza atrakcja Aten. Wchodząc do tego parko-muzeum mozna poczuć się jak najprawdziwszy mieszkaniec starożytnego miasta. Wśród uliczek stoją autentyczne pomniki, fontanny i ławeczki. Każda budowla została dokładnie opisana, a nawet czasami odbudowana. Spędziliśmy tu najwięcej czasu podziwiając świątynię Hefajstosa, oraz znajdujące się tu Muzeum. Dzień zakończyliśmy wygrzewając się na starożytnym murku w promieniach grudniowego słońca, aż obsługa muzeum rozpoczęła gwizdanie na znak zamknięcia.

Długość zwiedzania: ok 2-3h
Godziny otwarcia: 
Codziennie 8:00-17:00

Mam nadzieję, że moje doświadczenia chociaż trochę zachęciły cię do wizyty w Atenach. Czekam na twój komentarz, co jeszcze zobaczyć w Atenach w dwa dni!

Jeżeli ci się podoba, udostępnij!Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

One thought on “Od Pitagorasa do Pita Gyrosa, czyli Ateny w 2 dni”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × one =